Jitka Čvančarová (Učitelka Lída Klasnová) - seriál Doktor Martin

Jitka Čvančarová (Učitelka Lída Klasnová) - Doktor Martin

Jitka Čvančarová (Učitelka Lída Klasnová)

Datum narození: 23.3.1978
Znamení: beran

Charakteritika postavy učitelky Lídy Klasnové: Pohledná, srdečná a nezadaná učitelka na místní základní škole. Beskydy miluje a nikdy by odtud neodešla. V doktoru Elingerovi nalezne zalíbení, ale jeho společenská neohrabanost a neschopnost projevovat city jsou pro rozvoj jejich vztahu takřka nepřekonatelnou překážkou.

Jitka Čvančarová vystudovala obor muzikálové herectví na brněnské JAMU. Poprvé stála před kamerou ve dvanácti letech v komedii Zdenka Sirového Černí baroni (1992). Antonín Moskalyk ji pak dal šanci v televizním seriálu z prostředí brněnské pátračky Četnické humoresky (2000).

Jitka byla tváří luxusní kosmetiky Anew Rejuvenate od značky Avon a je tváří přípravku Revitalon pro krásné nehty a vlasy. Jitka je patronkou sdružení DebRa, která se stará o lidi s genetickým onemocněním kůže epidermolysis bullosa.

Filmografie

Rozhovor s Jitkou Čvančarovou o její roli v seriálu Doktor Martin

Když jste si poprvé přečetla scénář, co se Vám líbilo na Vaší roli, co Vás na ni štvalo nebo proč jste se rozhodla do toho seriálu zapojit?
Mě baví celý ten seriál, jeho britská předloha je velmi úspěšná a dobrá. Navíc v Británii oblíbená už po několik let.

Dívala jste se na ni?
Viděla jsem první díl, abych věděla, jaký má seriál charakter a humor, do jakého žánru je hozený. Ale samozřejmě se to nedá dělat stejně. Britové mají jiný humor než my. Bereme to jako jakousi předlohu, která je milá a vtipná.

V čem myslíte, že se Doktor Martin liší od ostatních seriálů?
Ten seriál je ucelený, což je výhoda, protože každá role ví, kam směřuje, kde končí, co se s ní stane. Pak herec ví, kam svou postavu má vést. Velkou roli tady hraje malebné, valašské, specifické, zcela nezaměnitelné prostředí. Nám v seriálu hrají i místní lidé, neherci, jsou mile autentičtí. Já jsem do Velkých Karlovic, kde točíme, kdysi jezdila s dětmi na tábor, takže jsem se sem vrátila po x letech. Mam to tady hrozně ráda. Ty scenerie jsou jedinečné a opravdu lahodí oku, myslím, že divák bude nadšen, protože už jen obrazově to zpříjemňuje momentální divákovu náladu. Máme tu už spoustu přátel, a myslím, že se sem ještě budeme vracet.

Dokážete si představit, že byste se sem přestěhovala natrvalo?
Když mluvíte s místními lidmi, zjistíte, že je tady těžký život. Už v tom, že jak je tady zima, málo se tu toho vypěstuje, nic neuzraje. Je tu málo práce, opravdu to místní nemají jednoduché.

Mohla byste popsat Vaší postavu a vůbec jak se vyvíjí od setkání s doktorem Elingerem?
Lída je taková přátelská bytost. Spravedlivá, tmelící... Je to místní učitelka, která se po čase stane ředitelkou. Má ráda děti, snaží se jim jít příkladem i svým životem. Je to taková typicky kladná postava. Doktor Elinger je velmi složitý charakter, samotářský, obsedantní a je těžké mu rozumět. Ale Lída velmi brzo zjistí, že za tou nepříjemnou a arogantní slupkou je skvělý a kvalitní člověk, ať už profesně nebo lidsky. Takže, ač na začátku vypadá, že bude jeho protihráčem, nakonec ho před ostatními obhajuje a snaží se mu pomáhat, neb místní lidé ho odmítají přijmout.

Právě ti místní v Protějově spolu silně drží. Co na druhou stranu doktor Elinger přináší jim?
On je opravdu profesně velmi zdatný, skvělý lékař, vynikající diagnostik, který trpí strachem z krve, jenž získal v jisté fázi svého života, a proto musel odejít z vysoké medicíny. Takže už jen ta profesní stránka věci, mít na venkově tak dobrého lékaře, je pro všechny velmi přínosná. Ovšem jeho chování je objektivně zcela nepřijatelné, neb je natolik vyhraněné, že to v místních rozpoutá velké vášně. Na tomto základě vzniká spoustu humorných i nehumorných situací. V místních se to pere: je sice dobrý doktor, ale pro ně nepřijatelný jako člověk. A tak mu Lída pořád domlouvá, aby byl sdílnější, že s pacienty to není jen o medicíně, o tom těle, ale je třeba léčit i duši.

Hodně se mluvilo o zobrazování Moraváků v seriálech tak, aby se z toho nestala karikatura…
Má postava je místní, rozená Valaška, takže mluví spisovně. A je to učitelka, takže na to musím často myslet, když mluvím. S mou pražštinou se to úplně neslučuje. Myslím, že celý seriál docela přesně vystihuje slovo vlídný. Vlídný, laskavý, přátelský.

Zdroj www.ceskatelevize.cz