Robert Mikluš (Policista Tomáš Topinka) - seriál Doktor Martin

Robert Mikluš (Policista Tomáš Topinka) - Doktor Martin

Robert Mikluš (Policista Tomáš Topinka)

Datum narození:
Znamení:

Charakteritika postavy policista Tomáše Topinky: Zádumčivý a někdy i trochu natvrdlý místní policista. Potýká se s nedostatkem sebedůvěry. Kvůli tomu nemá ani příliš štěstí v lásce, ale o to víc vzruchu kolem sebe občas natropí.

Robert Mikluš je český herec.

Filmografie

 • 2015 - Doktor Martin
 • 2014 - Isabelle
 • 2014 - Tichý Tarzan
 • 2013 - Roznese tě na kopytech
 • 2012 - Balada pro banditu
 • 2011 - Okno do hřbitova
 • 2011 - Sráči
 • 2011 - Vetřelci a lovci: Užij si se psem
 • 2010 - Největší z Čechů
 • 2009 - Muži v říji
 • ...

Rozhovor s Robertem Miklušem o jeho roli v seriálu Doktor Martin

Tohle je vlastně Vaše první seriálová role a objevíte se skoro v každém díle…
Je to tak. Je to jedna z těch větších rolí, které se neustále vracejí. Asi tam jsou nějaké díly, které jsou beze mě, to už nedokážu úplně odhadnout.

S nabídkou Vás oslovil producent Vratislav Šlajer?
Ne, to bylo úplně jinak, jsem z Divadla Husa na provázku, hostovali jsme v Divadle Archa a režisér Petr Zahrádka se tam byl podívat na pár představení. Pak mi zavolali přímo kvůli roli Tomáše Topinky, jestli bych do toho nechtěl jít, ale já se tak trochu rozmýšlel. Ale nakonec tu byl ještě jeden důvod. Stěhoval jsem se do Prahy kvůli přítelkyni, která dostala angažmá v Divadle v Dlouhé, tak jsem si řekl, že je to dobré spojení. Jdu do neznáma, do Prahy, na volnou nohu, kde nemám žádné stálé angažmá, ale chtěli jsme být spolu. A tak to, že vezmu tuhle práci, mi pomůže do začátku.

Říkal jste, že jste si to rozmýšlel. Co Vás nakonec přimělo tu roli vzít?
Je to velké rozhodnutí, když jdete do seriálu, kde je hlavní hvězdou Mirek Donutil. Předpokládá se, že to asi nějakou sledovanost mít bude a samozřejmě vám to zasáhne nějakým způsobem do života. Ne v tom smyslu, že by ze mě byla najednou star, to si nemyslím. Ale najednou je člověk na očích lidem a ne každý to úplně chce.

A Vy jste rád na očích?
No, úplně to nevyhledávám, že bych s cpal do toho šoubyznysu a byl bych opojen světly kamer a reflektorů…

V seriálu jste takový depresivní policista…
No, on je takový smolař vlastně, ale řekl bych, že ta postava má v seriálu největší komické obrysy. Na co sáhne, to se mu nepodaří. Vždycky balí ženskou a ona mu uteče, dá někomu zásah a zlomí si ruku. Je to takový nešťastník. Zároveň je to ale kapitán a pořád si hraje na policajta a je hrrr do všeho, má chuť do života, ale nějak mu to nevychází.

Jaký je vztah mezi depresivním policistou a arogantním doktorem z Prahy?
Já se snažím s ním být kamarád, trochu mu lezu do zadku, ale nesetkává se to s žádným úspěchem. On je opravdu hodně asociální, není zvyklý na nějaké kamarádíčkování.

Co Vás na roli nejvíc baví a co je na ní nejtěžší?
Pro mě je výzva, že je Topinka napsaný situačně, vtipně. Je to element, který šíří zvláště humorný entuziasmus. I ve vážných věcech je směšný právě tím, jak ty věci bere vážně. Nejtěžší byly ale začátky, setkání s těmi profesionály. Bylo těžké zachovat klid na place, když se tam začnou objevovat herci, které znám z televize, i když někteří z nich jsou mí přátelé, které jsem znal z divadla. Například mám vést velmi těžký dialog s Mirkem Donutilem v autě a Mirek do poslední chvíle vykládá historku a pak se řekne „kamera, klapka jedem“ a já jsem najednou úplně rozhozený. Chvíli mi trvalo, než se mi přestaly třást ruce a než jsem si zvykl, že tady je třeba padesát lidí, kteří se dívají, a ty se musíš tvářit přirozeně.

Důležitou roli v seriálu hrají také Beskydy.
No tak v originále mají moře, ale my jsme to nahradili horami, protože Češi moře nemají a my tomu potřebovali vnuknout duši. A tady je to fakt krásné, tak doufám, že z toho budou hezké obrázky i pro lidi. Ale je samozřejmě problém, že to sem trvá 4,5 hodiny, takže když má člověk nějaké závazky a lepí to tak, aby to všechno klaplo, tak strávíte devět hodin na cestě. Já vždycky, když přijedu, tak tu pracuju. Málokdy tu mám volný čas, a když mám volný čas, tak se učím třeba na další den. Není to tak, že bych si vyšel na túru, ztratil se tomu štábu, oni by pak byli nervózní…

Zdroj www.ceskatelevize.cz